Îmbrăcăminte pentru Adăpostul de noapte din Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, beneficiarii Adăpostului de noapte din cadrul Primăriei Arad au primit 100 de cutii cu îmbrăcăminte. Acțiunea s-a desfășurat vineri 19 august 2016 prin Sectorul Social Filantropic și Misionar al eparhiei. „Dorim să fim alături de cei aflați în dificultate, fără casă și masă, să le oferim dragostea noastră și pe lângă cele duhovnicești să le asigurăm și cele necesare traiului zilnic. Unora dintre beneficiarii de aici le oferim și hrană prin Cantina Socială Sf. Ier. Nicolae a Arhiepiscopiei. Acum le-am adus și îmbrăcăminte primită de la mai mulți credincioși inimoși la Centrul de Incluziune” – a declarat părintele Gabriel Mariș – consilier social.
Adăpostul de noapte se află în grija Direcției de Dezvoltare și Asistență Comunitară din Cadrul Primăriei Arad și are o capacitate de 50 locuri. Este destinat persoanelor fără adăpost aflate în stare de risc social.
Acțiunea se va desfășura la mai multe centre sociale din Arad în perioada următoare.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

image