Popas de suflet în Duminica a 8-a după Rusalii

În Duminica a 8-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop TIMOTEI, a poposit la biserica parohială din strada Mihai Eminescu, biserică aflată în administrarea Parohiei Arad-Centru. Cu acest prilej, Înaltpreasfinția sa a slujit dumnezeiasca Liturghie, împreună cu părinții slujitori ai acestei parohii, asistați de un număr mare de credincioși.

Descinderea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop a fost prilejuită și de hramul bisericii sărbătorit la 15  august, cu atât mai mult cu cât, biserica se afla în imediata apropiere a reședinței episcopale, fiind un loc de suflet al Înaltpreasfinției Sale și unde deseori vine să se reculeagă, mai ales la slujbele vecerniei și în răstimpurile de post.

Cuvântul rostit de către Chiriarh a avut ca titlu ,,Hrana spirituală” (cf. citirilor scripturistice ale duminicii: 1 Cor. 1, 10-17; Matei 14, 14-22) având în vedere înmulţirea pâinilor spre săturarea mulţimilor ce urmau pe Mântuitorul. Chiriarhul a amintit că dincolo de cele materiale, mai ales cu privire la Sfintele Taine ale Bisericii, credinciosul trebuie să fie preocupat de cele spirituale. Pâinea pe care o cerem zilnic Tatălui ceresc în Rugăciunea Domnească devine realitate euharistică, Trupul Domnului Însuşi, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa. Referindu-se și la răstimpul în care ne aflăm, postul Maicii Domnului și Înainteprăznuirea Adormirea Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop, a evidențiat că dacă înmulțirea pâinilor a fost făcută la cererea și cu ajutorul Sfinților Apostoli, minunea din Cana Galileii a fost făcută la rugămintea și cu ajutorul Maicii Domnului.

Prof. dr. Marcel Tang

14012162_1094193787341312_1730879768_n

14054609_1094193784007979_1060284676_n