ZI DE BUCURIE SI MICI REALIZARI LA CAPRIOARA

Potrivit sintagmei “fiecare an cladeste” (un motto care se perpetueaza an de an ), la Caprioara acest fapt este o realitate. Nu a trecut niciun an din ultimii unsprezece, de cand prin bunavointa Tatalui Ceresc am poposit pe aceste meleaguri de la “buza Banatului”, ca sa nu  ne ingrijim dupa putinta si posibilitati de Casa lui Dumnezeu si de cei care ”cu frica de Dumnezeu,cu credinta si cu dragoste” ii trec pragul. Asa s-a intamplat si anul acesta, cand din darnicia unor oameni de bine si cu sprijinul credinciosilor din Caprioara, am reusit  sa inaltam in curtea bisericii un foisor de vara, care sa serveasca drept loc pentru parastasele eroilor si nu numai.

Pentru ca lucrarea sa fie desavarsita, in ziua de praznicul Adormirii Maicii Domnului, imediat dupa Sfanta Liturghie, preotul paroh, inconjurat de multimea credinciosilor, a savarsit in foisor slujba sfestaniei si o rugaciune de multumire catre Maica Domnului pentru tot ajutorul dat la realizarea acestei lucrari .De asemenea cu acest prilej, din partea bisericii,s-au facut pachete constand in cozonac si dulciuri ce au fost distribuite batranilor de la azilul de batrani recent deschis la Caprioara. Ziua de rugaciune s-a incheiat cu o mica agapa, impreuna cu toti credinciosii prezenti, in curtea bisericii.

Pr.ic.Suba Laurentiu Ioan

DSCN1712 (2)