Cerc misionar-pastoral în parohia Bârzava

Din încredinţarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Cercul Misionar Nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Murgu Marius s-a întrunit, duminecă , 18.09.2016, în Parohia Bârzava. Cu acest prilej, în Biserica cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului„ preoții prezenți au oficiat Sfânta Taină a Maslului.
După oficierea Sfântului Maslu, fiind anul 2016, an omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox și anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul și al tipografilor bisericești, părintele Ilica Cornel de la parohia Belotinț a susținut tema: ”Sfântul Antim Ivireanu – mare tipăritor de cărți de învățătură adresate poporului dreptcredincios” și ”Episcopul Grigorie Comșa al Aradului.”
După terminare slujbei a avut loc o agapă frățească cu preoti și credincioși la Căminul Cultural din localitate.

image