Cerc pastoral la Căprioara

Sarbatoarea Cuvioasei Paraschiva a fost un moment de deosebita bucurie pentru credinciosii din Caprioara, deoarece Sfanta este ocrotitoarea bisericii din localitate. Asadar odata cu sarbatoarea hramului la Caprioara s-a savarsit sfanta liturghie la care a participat alaturi de preotul paroh si parintele pensionar Mili Mihai (care a fost infiat duhovniceste la Caprioara dupa pensionare). Imediat dupa terminarea liturghiei s-a oficiat Taina Sf. Maslu , in prezenta a unui numar frumos de cedinciosi atat din Caprioara cat si din filia Valea Mare, la care au participat un sobor de treisprezece preoti din cercul pastoral Savarsin in frunte cu preaonoratul parinte protopop Jidoi Ioan, care a si sustinut  un bogat  cuvant de invatatura, vorbind despre importanta sfintilor ca modele pentru crestini, cu referire explicita la Cuvioasa Paraschiva.

Tot in aceasta zi s-a savarsit si slujba parastasului pentru toti slujitorii bisericii : preoti, preotese, epitropi, cantareti, crasnici si prescurarite. Acum cu ocazia hramului credinciosii din Caprioara isi aduc aminte de cei care au slujit intr-un fel sau altul biserica din sat si cei care au avut in familie asemenea inaintasi aduc la biserica prinoase pentru parastas iar, apoi le impart celor prezenti. Aceasta traditie dainuie de zeci de ani, batranii satului spun ca asa au mostenit-o si ei de la strabunii lor, iar noi astazi o ducem mai departe. La terminarea slujbei, din partea bisericii, s-au impartit credinciosilor cozonaci si prajituri.

Ziua s-a incheiat la caminul cultural din localitate cu o agapa la care au participat preotii prezenti impreuna cu autoritatile din comuna Savarsin.

14741233_1284053681645467_1815396821_n