CONFERINŢA DE TOAMNĂ A PREOŢILOR DIN PROTOPOPIATUL LIPOVA

În ziua de luni, 10 octombrie 2016, orele 9,30, în Sfânta Biserica cu hramul „Sfântul Prorooc Ilie Tesviteanul ” de la Sfânta Mănăstire Feredeu, soborul de preoţi: Pr. Trif Adorian- parohia Galşa, Pr. Radeş Mihai Dorel- parohia Mîsca şi Pr. Doca Leonardo Aurel- parohia Pîncota au oficiat slujba de Te-deum în deschiderea Conferinţei de Toamnă a Preoţilor din Protopopiatul Lipova.

​La Conferinţa preoţilor a luat parte Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu- Arhiepiscopul Aradului însoţit de Înaltpreacucernicul Pr. Ic. Stavrofor Blaj Mihai Octavian- Consilier Economic al Arhiepiscopiei Aradului.

​În deschiderea conferinţei, P.On. Pr. Jidoi Ioan- Protopopul Lipovei a rostit cuvânt de „Bun Venit” pentru Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, în numele tuturor preoţilor aducând sincere mulţumiri Înaltpreasfinţiei Sale pentru purtarea de grijă, pentru prezenţa la Conferinnţa preoţilor din Protopopiatul Lipova. P. On. Protopop a rugat pe Înaltpreasfinţitul să binevoiască a prelua preşedenţia conferinţei conform Statului B.O.R.

​Totodata parintele Protopop a salutat în numele tuturor pe Înaltpreacucernicul Părinte Consilier Blaj Mihai Octavian pentru prezenţa alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei Seviciu în mijlocul preoţilor din Protopopiatul Lipova.

​În cuvântul de deschidere rostit de Înaltpresfinţitul Părinte Dr. Timotei Seviciu- Arhiepiscopul Aradului, a precizat următoarele: locul în care ne aflăm, acela al Podgoriei Aradului, este cetatea Sfîntului Mitropolit Sava Brancovici, care a fost aproape contemporan cu Sfântul Ierharh Martir Antim Ivireanul, mărturisitor în credinţă şi devotament faţă de Biserică şi popor. Anul omagial al Sfîntului Ierarh Martir Antim Ivireanul are o tematică foarte vastă pe care o putem privi şi incadra în unele sărbători cu caracter civil ca de exemplu comemorarea centenarului intrării în primul război mondial al României, întalnirea tineretului creştin ortodox din lume care a avut loc la Bucureşti. Se cunoaşte aşadar importanţa maximă a tineretului pentru viaţa planetei şi viitorul ei.

​Însemnătatea în contextul sărbătorii a Sfântului şi Marelui Sinod Ortoodx- Creta 2016, având în vedere istoria frământărilor religioase şi însuşirea de către preoţi a rezoluţiilor sinodului spre lămurirea tuturor întrebărilor cât şi spre alungarea criticilor nefondate.

​După cuvântul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, s-au lecturat cele cinci lucrări susţinute în ordine de următorii preoţi:

1. Pr. Doca Leonardo Aurel- parohia Pîncota- conferenţiar
2. Pr. Radeş Mihai Dorel- parohia Mîsca- coreferent I
3. Pr. Trif Adorian Lucian- parohia Galşa- coreferent II
4. Pr. Ardeuan Florin Dan- parohia Chesinţ- coreferent III
5. Pr. Ungureanu Cristian- parohia Zăbalţ- coreferent IV
A mai luat cuvântul Înaltpreacucernicul Părinte Consilier şi Înaltpreacuviosul Părinte Arhimandrit Ilarion Tăucean, Stareţul Sfintei Mănăstiri Feredeu.

În încheierea conferinţei P.On. Protopop a mulţumit Înalpreasfinţitului pentru purtarea de grijă părintească, pentru prezenţa la lucrările conferinţei şi pentru bogatul cuvânt de învăţătură rostit spre folosul tuturor preoţilor prezenţi. S-a intonat imnul Arhieresc.

​A consemnat,

​Pr. Mircea Silviu Şirian

​Secretar Oficiul Protopopesc Lipova

image

image

image

 

image