Părintele Pantelimon de la Mănăstirea Oașa va conferenția la Arad

Părintele Pantelimon Șușnea de la Sfânta Mănăsitre Oașa va conferenția luni, 05 decembrie, 2016, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” din Arad, ora 18.
Revenirea Părintelui Pantelimon la Arad este așteptată cu bucurie și har de foarte multă lume, în special de tineri, care s-au bucurat anual de prezența duhovnicească de excepție a Părintelui Pantelimon în cadrul unor conferințe publice sau a unor evenimente artistice unice.
Totodată, Părintele Pantelimon este gazda avraamică a miilor de tineri care poposesc anual în tabere la Oașa, din dorința de a sorbi o picătură din darul acceptării, dialogului și comuniunii ce sălășluiește în această Sfântă Mănăstire, devenită un adevărat fapt taboric ce strălucește cu nădejde peste generația tânără de astăzi. Mănăstirea Oașa este ca o mamă care îmbrățișeasză cu afecțiune, respect și protecție pe toți tinerii care pășeșc în spațiul ei liturgic, cultural și duhovnicesc, trasformându-se într-o adevărată „Vasiliadă” a tinerilor.
Arhim. Teofan Mada

image

image