Slujbă de pomenire a eroilor şi Te Deum în bisericile ortodoxe de Ziua Naţională a României

De Ziua Naţională a României, joi, 1 decembrie 2016, în catedralele eparhiale, bisericile parohiale şi mânăstirești din ţară şi străinătate, precum şi în paraclisele şcolilor de teologie ortodoxă, la Sfânta Liturghie vor fi pomeniţi eroii neamului românesc care acum 98 de ani au înfăptuit unitatea naţională a românilor din anul 1918 şi va fi oficiată slujba de Te Deum,potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod.

Te Deum-ul de Ziua Naţională a României la Catedrala patriarhală va fi oficiat după Sfânta Liturghie, de la ora 12.00.

În Bucureşti, la Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul Carol, o slujbă de pomenire a eroilor români care au luptat pentru apărarea ţării, credinţei, libertăţii, unităţii şi demnităţii naţionale va fi oficiată de la ora 8.00.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

2011-1-decembrie-1918