ZILE NAȚIONALE ALE ROMÂNIEI. CONCURS NAȚIONAL INTERDISCIPLINAR DE CREAȚIE PLASTICĂ ȘI FOTOGRAFIE

În fiecare an românii îşi serbează Zilele Naţionale: 30 noiembrie, cea bisericească, în care-l prăznuim pe Sfântul Apostol Andrei Întâiul Chemat, Ocrotitorul României, cel care a adus creştinismul pe teritoriul românesc şi 1 Decembrie-Ziua Naţională a României, în care sărbătorim Marea Unire Naţională de la Alba Iulia, din 1 decembrie 1918.
În prag de iarnă, ne-am gândit să îmbinăm aceste evenimente şi să le subliniem importanţa printr-un concurs interdisciplinar, în care elevii să preţuiască momentele cruciale din viaţa înaintaşilor lor, momente care au format neamul românesc atât din punct de vedere spiritual cât şi istoric.
Marți, 29 noiembrie, la Școala Gimnazială Caius Iacob din Arad s-a desfășurat premierea concursului național Zile Naționale ale României, aflat la a V-a ediție. La cele două secțiuni, creație plastică și artă fotografică, au participat 677 de preșcolari și elevi, din 24 de județe ale țării, care și-au manifestat interesul pentru cele trei teme propuse de organizatori: Marea Unire de la Alba Iulia, Sfântul Apostol Andrei-Ocrotitorul României și Iarna, anotimpul meu preferat.
Evenimentul a debutat cu prezentarea celor patru ediții anterioare, de inițatorul concursului, prof. Beatrice Mandă, în prezența invitaților: pr.arhid.Sirca Florin – inspector de specialitate la I.S.J. Arad, pr.Mircea Bupte- parohia Micălaca Veche Arad II, avocat Oana Tutunaru- cabinet avocatură Oana Tutunaru, d-na director Mihaela Voștinar-Șc Gimn.Caius Iacob Arad și a profesorilor de Religie de la mai multe școli arădene.
Participanții direcți (de la Șc.Gimn.Lazăr Tâmpa, Almaș, Șc. Gimn.Iacobini și Lic.Teoretic Vinga, Grădinița P.P. Căsuța Piticilor Arad și Grădinița PP Furnicuța Arad ), alături de elevii școlii noastre au participat activ la proba de abilități practice Drapelul românesc, au aflat amânunte din Viața Sfântului Apostol Andrei și s-au amuzat la întrebările glumețe pentru minți istețe.
După vernisajul expoziției, care a cuprins cele 677 de lucrări ale participanților, a urmat premierea elevilor. Cele 60 de premii au fost oferite de: Arhiepiscopia Aradului, Parohia Micălaca Veche, cabinet avocatură Oana Tutunaru și Șc.Gimn.Caius Iacob din Arad. Astfel, mulțumirile noastre se îndreaptă spre ÎPS Părinte Arhiepiscop dr.Timotei Seviciu, pr. Mircea Bupte, d-na avocat Oana Tutunaru și d-na director Mihaela Voștinar.
Comisia de organizare a fost alcătuită din: director- prof. Mihaela Voştinar, consilier educativ- prof.înv.pr.Adina Matei, prof. Beatrice Mandă (iniţiator), prof.Mihaela Neagoe, prof. Maria Bâlc, prof.Adriana Romanov, prof.Corina Ungur și elevii: Lorena Toboșaru, Roxana Bătrîn, Bogdan Tutunaru, Daniel Radu, cls.a VIII-a B; Alexia Neagoe, Claudia Popa, Alexandra Panciu, Maria Mihai, cls.a VI-a C.
Prof.Beatrice Mandă

image

image

image

image