Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Conform Hotărârii Sfântului Sinod nr. 7.760/02.11.2016, Biroul de catehizare a tineretului din cadrul Sectorului Teologic-Educaţional al Patriarhiei organizează cu prilejul Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii”.

Concursul își propune să îi ajute pe elevii participanți să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea şi să realizeze schimbul de experiență între copii.

Concursul se adresează adresează copiilor participanţi la grupele catehetice din parohiile înscrise în Programul Naţional „Hristos împărtăşit copiilor”, preoţilor coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie şi tuturor celor care contribuie la sădirea Cuvântului lui Dumnezeu în inima copiilor.

Concursul Naţional de Creaţie Icoana şi Şcoala mărturisirii se desfăşoară pe trei secţiuni: literară, artistică şi multimedia.

La nivel de parohie/şcoală concursul se va desfăşura pâna la 15 martie. În perioada 20-31 martie se va desfăşura etapa la nivel de protopopiat, la finalul căreia vor fi evaluate şi vor fi premiate cele mai bune 3 portofolii din protopopiat.
Evaluarea la nivelul eparhiei se va organiza în luna aprilie a.c., în cadrul căreia vor fi stabiliţi câştigătorii etapei eparhiale a concursului.
În perioada 20 – 21 mai 2017 se va organiza la nivelul Patriarhiei premierea câştigătorilor la nivelul eparhiilor.
Informaţii suplimentare pot fi obţinute din conceptul concursului aflat la adresa:
http://patriarhia.ro/concursul-national-de-creatie-icoana-si-coala-marturisirii-9169.html

 

image