CERC MISIONAR ÎN PAROHIA USUSĂU

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop al Aradului – Dr. Timotei Seviciu, duminică 26 februarie 2017, a avut loc întâlnirea cercului pastoral Lipova, din protopopiatul Lipova.
Întrunirea a început la ora 16, în biserica parohială din Ususău unde membrii cercului pastoral-misionar au săvârșit slujba Vecerniei Iertării, fiind prezenți: preot Blidariu Gheorghe Aurel parohia Țela, preot Ungureanu Cristian parohia Zăbalț , preot Baba Doru parohia Șiștarovăț, preot Balint Cosmin parohia Lipova Băi, preot Crinel-Ioan Onea parohia Lipova, preot Săvuşcă Valentin parohia Dorgoș, preot Ardeuan Florin parohia Chesinț și preot Bocancios Victor alături de credincioșii parohiei.
​La finalul slujbei PC Părinte Onea Crinel din parohia Lipova a ținut un bogat cuvânt de învățătură. În referatul prezentat Pr. Onea Crinel a arătat aspectele dogmatice și liturgice ale icoanei plecând de la referatul cosmogonic din cartea Genezei: „Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră (…)Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie” (Gen. 1, 26-27).
Pentru teologia ortodoxă, temeiul icoanei este realitatea Întrupării Fiului lui Dumnezeu:”Și cuvântul trup s-a făcut”(Ioan1,14).Noi nu venerăm materia (ousia) icoanei, ci figura prototipului pe care îl arată, materia icoanei rămânând fără venerare.
​În a doua parte a referatului a vorbit despre pregătirea teologică și artistică a pictorului de icoane arătând că pentru pictorul bisericesc este important darul sădit de Dumnezeu, dar este esențială munca și educația pe care le deprinde fiecare de-a lungul vremii.
La finalul întrunirii  părintele paroh a mulțumit preoților pentru rugăciunile înălțate în parohia Ususău, dar și credincioșilor pe care i-a invitat alături de preoți la o agapă frățească.

Preot Florin Ardeuan

image

image