Duminica dinaintea Postului Mare în Parohia arădeană Grădişte

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brânză), a slujit Sfânta Liturghie arhierească în Parohia Arad-Grădişte, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte: Pr. Mihai Octavian Blaj, consilier economic la Centrul eparhial şi paroh, Pr. Viorel Roja, Pr. pensionar Gorea Teodor, Pr. pensionar Viorel Merluşcă, Pr. Iosif Toma (Sfatul Frăţesc al Oastei Domnului – Sibiu), Ierom. Pimen Lupu (Certege – Jud Alba), pr. Ionel Marini (Teiuş), arhid. Tiberiu Ardelean, diac. Călin Teuca şi diac. Andrei Zadic.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Armele luminii” (cf.citirilor scripturistice: Rom. 13; 14 şi Matei 6), adică ale virtuţilor trebuitoare în lupta împotriva întunericului, înţelegând răul, păcatul şi moartea. Omul creat spre bine dar nefăcându-l prin neascultarea de Dumnezeu a alunecat din acesta spre răutate. Pentru a recâştiga raiul din care a fost alungat trebuie să poarte un război nevăzut împotriva a tot ceea ce este rău. Sfântul şi Marele Post ce începe este vremea potrivită pentru împlinirea îndatoririlor creştineşti. Tocmai în această zi este pomenită Sfânta Mc. Fotini, femeia samarineancă, ce a primit învăţătura Mântuitorului la fântâna lui Iacob (după Duminica a 5-a după Paşti), numele ei amintind lumina, e o pildă de ascultare spre urmare. Pentru membrii Oastei Domnului, panoplia (armura) luminii este cea care trebuie să o reprezinte spre tot binele, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

După Sfânta Liturghie, Chiriarhul arădean a săvârşit slujba de parastas pentru fostul preşedinte al Oastei Domnului – Moise Velescu – de la a cărui trecere la cele veşnice s-au scurs 9 ani. Au fost pomeniţi cu aceasta ocazie şi ceilalţi înaintaşi ai Oastei vrednici de pomenire: pr. Iosif Trifa, Ioan Marini, Traian Dorz.

În după-amiaza zilei, în biserica parohială Grădişte I, începând cu orele 15.00, părinţii şi fraţii Oastei Domnului s-au întâlnit pentru adunarea comemorativă dedicată înaintaşului arădean, adunare la care a participat şi IPS Timotei. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit participanţilor în contextual programului adunării, referindu-se la activitatea lui Moise Velescu, subliniind totodată legătura celor de faţă, adică a părinţilor, fraţilor şi surorilor cu citirile scripturistice ale zilei, îndemnând la strădanie continuă în unitatea Bisericii spre împlinirea celor de folos întregii obşti, potrivit rânduielilor de totdeauna.

Alături de credincioşi din judeţul nostru au participat la acest eveniment şi din alte părţi ale ţării (Sibiu, Deva, Alba, Iaşi, Teiuş, Cluj, Galaţi, Timişoara).

Protos. Iustin Popovici

DSC_3955

DSC_3971

DSC_3975