Cerc misionar-pastoral în parohia Cladova

Din încredinţarea IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului,  Cercul Misionar Nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Murgu Marius  s-a întrunit, duminică , 19.02.2017, în Parohia Cladova . Biserica de aici (1898) are hramul ,,Bunavestire”. Cu acest prilej soborul de preoţi prezent în Biserica de la Cladova, a oficiat  Sfânta Taină a Maslului.        

După oficierea Sfântului Maslu, fiind anul 2017, Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismuluipărintele Jivanescu Vasile de la parohia Șoimoș a susținut tema: ”Apariţia icoanei şi a picturii bisericeşti în Biserică”, alaturi de tema liturgica ”Binecuvântarile Sfintei Liturghii asupra preotului și a credincioșilor.

Activitatea Cercului misionar Radna s-a încheiat cu o agapă frățească organizată de către preotul paroh Covăsântan Stelian la casa parohială.

IMG_1822