CERC PASTORAL MISIONAR IN PAROHIA LUNCȘOARA DE JOS

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Arhiepiscop Dr Timotei Seviciu, Cercul Pastoral Halmagiu condus de pr Cristian Mihaita Bacos s-a intrunit in Biserica cu hramul ,,Sf Cuv Parascheva”din Lnncsoara de Jos.
La aceasta intrunire s-a savarsit Sfintirea apei din Saptamana Luminata urmata de Sf Taina a Maslui in prezenta autoritatilor locale si a unui numar mare de credinciosi.
Dupa terminarea Tainei, pr Ilie Cristea din Parohia Varias- fiu al satului Luncsoara de Jos – a prezentat un frumos cuvant de invatatura despre sarbatoarea de astazi Izvorul Tamaduiri, remarcand rolul Maicii Domnului in viata credinciosilor.
Pr Buda Silviu Ionut de la parohia Lazuri a prezentat urmatoarele teme :
1.Prevederi canonice juridice si ermineutice cu privire la icoane si pictura bisericeasca ;
2.Patriarhul Iustinian Marina- initiator al primelor canonizari de sfinti din B.O.R.
In tratarea primei teme, parintele arata definita in mod canonic,tema icoanei nu e de competenta artistului.la fel si simbolismul ei. Diferita de arta profana unde simbolismul se exprima prin alegorie , tema icoanei nu va fi rodul unei gandiri intelectuale, deoarece ea reveleaza in mod spontan taina pe care a reprezentat-o. Mai mult icoana traieste din aceasta realitate si nu se intelege decat din interior ridicand un colt al voalului realitatii duhovnicesti dincolo de orice formulare verbala.
Iconografii dispun in mod progresiv de manuale care dau indicatii precise cu privire la maniera de a picta si de a reproduce trasaturile sfintilor.
In cea de-a doua tema parintele arata ca una din cele mai mari realizari ale Patriarhului Iustinian Marina care se inscrie la loc de cinste in cununa implinirilor arhieriei sale este canonizarea unor sfinti romani.
Între anii 1950-1956 au fost canonizați : Sf Ier Calinic de Cernica, Sf Ier Ilie Si Sava Cuv Visarion Sofronie si Mucenicul Oprea de la Saliste, Sf Iosif cel nou de la Partos
La finalul intrunirii parintele paroh Catalin Tulcan a multumit preotilor prezenti, credinciosilor si autoritatilor locale pentru prezenta.

Preot Adrian Ioan Șerban
Parohia Poienari

image

image