Concert închinat Sfintelor Paști la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

​Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, în Vinerea premergătoare Duminicii Floriilor, credincioșii Catedralei Arhiepiscopale din Arad au avut bucuria de a asculta un concert cu tematică pascală susținut de către corul Catedralei arădene, sub conducerea Părintelui Diacon Laviniu Morariu.
​Repertoriul ales a cuprins cântări ale Triodului și ale Penticostarului: Prohodul Domnului, stările I, II și III – de Gheorghe Cucu, Crucii Tale – de Gavriil Musicescu, Miluiește-mă, Dumnezeule! – de Gheorghe Cucu, Cămara Ta, Mântuitorul meu și Doamne, auzi glasul meu – armonizate de Nicolae Lungu, Acestea zice Domnul – de Sabin Drăgoi, Doamne Iisuse Hristoase – colind de Florii – de Gheorghe Cucu, Luminânda Învierii Domnului, glasul al III-lea și Ziua Învierii – de Nicolae Lungu.
Părintele Arhidiacon Alexandru Tiulea a prezentat importanța acestui eveniment, vorbind atât despre simbolistica imnelor bisericești intonate, cât și despre jertfelnicia și misiunea membrilor corului. Cântările bisericești audiate ne arată că Iisus Hristos este Paștele nostru, iar pentru a ajunge la Înviere este nevoie de Cruce și Răstignire. Creștinul își împropriază viața Mântuitorului pe drumul săpat de lacrimi spre bucuria comuniunii.
Prohodul Domnului este ”cea mai frumoasă creație liturgică bisericească sau geniul creației liturgice ortodoxe” spunea Serghei Bulgakov. Se găsesc aici toate învățătura de credință a Bisericii: crearea lumii, Răscumpărarea, Sfânta Euharistie și preacinstirea Maicii Domnului.
În încheiere, Părintele Simion Mladin, ecleziarhul Catedralei a transmis mesajul de felicitare al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și i-a apreciat pe coriști pentru atașamentul arătat față de cântarea bisericească.
Prof. Ioana Tiulea

image

image

image