Lumini din suflete curate la biserica parohiei Arad Micalaca Veche II

Postul Mare aduce pentru toţi creştinii timp prielnic pentru primenire sufletească şi trupească. Acest lucru au căutat să-l împlinească şi cei mai mici dintre credincioşii parohiei Arad Micalaca Veche II care învaţă la Şcoala Gimnazială „Caius Iacob” din apropierea bisericii „Naşterea Domnului”, mai întâi prin Spovedanie şi Împărtăşanie. Pentru aceasta, pe parcursul a două săptămâni, într-o deosebit de bună şi folositoare coordonare a preoţilor şi a profesoarei de Religie, d-na Beatrice Mandă, copiii au fost rânduiţi în biserica parohială pentru primirea Sfintelor Taine, cu îndemn de a aduce mereu sporită bucurie şi mulţumire părinţilor, profesorilor şi celor dragi.
​La Duminica Floriilor, elevii clasei I A Step by Step din aceeaşi şcoală, coordonaţi de inimoasele învăţătoare Luminiţa Băbuş şi Săsărman Mariana au organizat la biserica parohiei o expoziţie de icoane şi obiecte decorative, creaţii ale copiilor şi ale părinţilor lor. Acţiunea copiilor s-a înscris în dorinţa lor de a contribui la pictarea bisericii, aducând pe această cale mulţumiri dăscăliţelor, elevilor şi părinţilor lor pentru efort, generozitate şi exemplu de împlinire a lucrului bun spre lauda lui Dumnezeu şi folosul oamenilor.
Pr Mircea Bupte

image

image