Cerc pastoral-misionar la Parohia Groșii Noi

Duminică, 7 mai 2017, cu binecuvântarea Inalt Prea Sfinției Sale Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în biserica Parohiei Groșii Noi (construită în anul 1976), având hramul ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, a avut loc întâlnirea preoţilor din Cercul misionar nr. 2 Radna, sub coordonarea Pr. Marius Murgu.
Cu această ocazie un sobor de preoţi, avându-l în mijlocul lor pe Pr. Protopop Ioan Jidoi, Protopopul Lipovei, a săvârșit Taina Sfântului Maslu.
Fiind Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, părintele Daniel Ungur de la Parohia Păuliș a susținut, după terminarea slujbei sfântului maslu, un înălțător cuvânt de învățătură cu tema ” Icoana în viaţa creştinului ortodox: comuniune cu sfinţii şi cu Biserica Ortodoxă.” In incheiere, preotul Murgu Marius a multumit tuturor celor prezenți, preoți și credincioși, pentru împreuna slujire, seara încheiendu-se cu o agapă frățească.

 

image

image