Cinstirea eroilor în Parohia arădeană Vânători

Pomenirea eroilor neamului românesc, în ziua Praznicului Înălţării Domnului, a fost instituită de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în 25 mai 1920. De asemenea începând cu anul 2003, prin Legea 379, Sărbătoarea Înălţării Mântuitorului Iisus Hristos a fost proclamată Ziua Eroilor, ca sărbătoare naţională a poporului roman.
La ceas de mare sărbătoare elevii Şcolii Gimnaziale „Titus Popovici” Mişca – structura Vânători, împreună cu cadrele didactice: Botaş Lucian, Botaş Mariana, David Flavius, Fluieraş Olga, Gale Ioan, Iercoşan Alexandra, Lerinţi Maria, Oniţa Afrodita, Roşca Mihaela, Rus Liliana,Szabo Edith, Szalok Luminiţa, Ştefănuţ Felicia, Turcaş Claudiu, Turcaş Monica, Turcu Caudiu şi Vekaş Magdalena, au adus omagii eroilor neamului. În faţa Bisericii Ortodoxe din Vânători oficialităţile comunei, primar Haasz Tiberiu şi viceprimar Parasca Teodor au ţinut să elogieze eroii neamului prin scurte cuvântări pline de sensibilitate. În completarea celor spuse de către cei doi reprezentanţi ai primăriei au venit cadrele didactice: profesor de religie David Flavius şi profesor de istorie Turcu Claudia cu două scurte cuvântări religioase şi istorice. De asemenea, corul condus de către doamna profesor Turcaş Monica şi domnul profesor Gale Ioan au emoţionat până la lacrimi enoriaşii. La final părintele paroh Hanţiu Adrian, profund impresionat de numărul mare de copii, în special, a ţinut să menţioneze faptul că eroii reprezintă jertfa de veacuri a unui neam, iar noi ar trebui să ne simţim îndatoraţi faţă de ţară şi să ne manifestăm aceeaşi credinţă, sacrificiu şi iubire faţă de patrie.

image