Întâlnire după 10 ani, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad

Absolvenții promoției 2007 de la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, s-au reîntâlnit în data de 25 mai 2017, în instituția de învățământ teologic din Arad. Absolvenții au primit pentru acest eveniment binecuvântarea Înaltpreasfințitului Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Întâlnirea de 10 de ani de la absolvirea cursurilor a început cu un Te Deum de mulțumire oficiat în bisericuța de lemn din curtea Seminarului, urmat de un parastas pentru profesorii, colegii și soțul doamnei profesoare Budileanu Victoria, trecuți la cele veșnice. Slujbele religioase au fost oficiate de un sobor de preoți format din absolvenți ai promoției 2002-2007, amintindu-i aici pe pr. Bogdan Oneț – Parohia Ortodoxă Bocsig, pr. Vlad Oneț – preot capelan la Penitenciarul din Arad, pr. Silviu Raul Pele – Parohia Cruceni, pr. Silviu Ionuț Buda –Parohia Lazuri, pr. Baba Teodor – Parohia Șiștarovăț și pe diac. Sergiu Pantea – Catedrala Mitropolitană din Timișoara . La slujbele religioase au fost prezenți pr. Călin Teuca actualul director împreună cu ceilalți profesori ai Seminarului ce au predat generației reunite după 10 ani și mulți colegi absolvenți. Cuvântul de mulțumire din partea elevilor absolvenți a fost rostit de pr. Bogdan Oneț care la final a oferit și Diplome de Onoare pentru toți profesorii prezenți.

Întâlnirea a continuat, în sala de cursuri a fostei clase a XIII-a B, cu „ora de dirigenție” plină de emoție , unde a fost strigat catalogul, iar fiecare absolvent și-a prezentat activitatea, realizările pe plan profesional și familial. Absolvenții au avut posibilitatea să se reîntâlnească și să-i asculte din nou pe pr. diriginte Iova Zaharia (clasa a XIII-a A), pe doamna diriginta Victoria Budileanu (clasa a XIII-a  și mulți alți profesori care au luat cuvântul.

Ziua s-a încheiat cu o masa festiva unde atât profesorii cât și absolvenții s-au bucurat de readucerea aminte a multor momente frumoase din timpul cursurilor.

a transmis pr. Bogdan Oneț

18745083_10203129922084157_2065831408_o

18721278_10203129921964154_1604907230_o