CURS FESTIV LA FACULTATEA DE TEOLOGIE „ILARION V. FELEA” DIN ARAD

Absolvenţii celei de-a XXIII-a promoţie a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” Arad şi-au încheiat parcursul studiilor universitare de licenţă, prin festivitatea emoţionantă a îndătinatului curs festiv, desfăşurat cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu în ziua de 15 mai 2017.

Deschiderea festivităţilor a început cu Sfânta Liturghie oficiată în capela facultăţii de către un sobor de preoţi profesori ai Facultăţii, în frunte cu PC Părinte Ioan Lazăr, duhovnicul Facultăţii, răspunsurile liturgice fiind date de către absolvenţi.

După slujbă, programul a continuat în Aula Magna, în prezenţa invitaţilor, a absolvenţilor, studenţilor facultăţii, precum şi a unei  asistenţe formate din părinţi, prieteni şi apropiaţi ai sărbătoriţilor.

În prezidiu s-au aflat: ÎPS Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, Prof. Univ. Dr. Ramona Lile, Rectorul Universității „Aurel Vlaicu” din Arad, PC Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie, PC Pr. Conf. Univ. Dr. Caius Cuţaru, Directorul de Departament al Facultăţii şi PC Diac. Prof. Călin Teuca, Directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad. Fiecare dintre personalităţile invitate au prezentat, apoi, câteva cuvinte de salut şi scurte îndemnuri adresate absolvenţilor.

Festivitatea a debutat prin cuvântul PC Părinte Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Arad, care a făcut la început o scurtă incursiune istorică în ceea ce priveşte instituţia de învăţământ teologic din urbea noastră. În continuare, Sfinţia sa a arătat că orice student este chemat la mărturisirea lui Hristos în lumea contemporană şi că profesorii Facultăţii i-au pregătit pe tinerii teologi pentru mărturisirea lui Hristos din interiorul tradiţiei noastre ortodoxe. Părintele decan a adresat mulţumiri Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, care sprijină şi încurajează Facultatea de Teologie, precum şi doamnei Rector al Universităţii „Aurel Vlaicu”, Prof. Univ. Dr. Ramona Lile, pentru prezenţa la acest eveniment academic. La sfârşitul cuvântului său, Părintele decan le-a adresat studenţilor următorul îndemn: „Rămâneţi zidiţi pe temelia Hristos, urcaţi în sfinţenia Lui, rămâneţi zidiţi pe Sfintele Taine, promovaţi dialogul, rămâneţi deschişi valorii Bisericii şi umanităţii, şi pentru totdeauna fiţi slujitori ai lui Hristos”.

Cursul festiv a fost susţinut de PC Părinte Ioan Lazăr, îndrumătorul de an al absolvenţilor, tema aleasă de sfinţia sa fiind, Sfinţenia preoţiei, conturând profilul ascetic, chiar mistic al slujirii preoţeşti, accentuând puterea rugăciunii dar şi a nevoinţei în viaţa preotului, ca model pentru păstoriţii săi. Toate aceste gânduri transmise au fost ilustrate prin texte patristice bine alese din opera Sf. Ioan Gură de Aur, a Sf. Macarie Egipteanul, Proloage şi Patericul Egiptean.

Rectorul Universităţii arădene a arătat în cuvântul său următoarele: „Voi sunteţi cei ce trebuie să ne învăţaţi pe noi să fim mai buni. Dumnezeu v-a dat această menire; pe El nu trebuie să-L dezamăgiţi, în primul rând. Să nu vă uitaţi slujirea la care aţi fost chemaţi. Aveţi aici dascăli de a căror valoare trebuie să fiţi conşienţi. Fiţi ambasadorii Universităţii noastre…”.

Directorul Seminarului Teologic arădean a vorbit despre mărturisirea lui Hristos la care sunt chemaţi tinerii teologi, transmiţând un cuvânt de apreciere şi de felicitare din partea profesorilor şi elevilor Seminarului din Arad.

A urmat citirea mesajului de felicitare din partea domnului Iustin Cionca, Preşedintele Consiliului Judeşean Arad.

Din partea absolvenţilor a vorbit studentul Florin Avram, care a mulţumit ÎPS Dr. Timotei, Rectorului Universităţii, conducerii Facultăţii de Teologie, precum şi corpului profesoral pentru întreg sprijinul acordat în formarea şi devenirea lor.

Studentul Alin Ciotea, din anul III, i-a felicitat din partea studenţilor Facultăţii, pe absolvenţi, adresându-le îndemnul Mântuitorului: „ Să fiţi sarea pământului şi lumina lumii”, dorindu-le să aibă parte de sănătate şi o cale luminoasă în viaţă.

A urmat momentul festiv al „predării cheii” din partea reprezentantului absolvenţilor, către colegii lor mai mici, din anul III.

Pr. Conf. Univ. Dr. Caius Cuţaru, directorul de Departament al Facultăţii, a dat citire catalogului, absolvenţii primind câte un trandafir şi o diplomă de onoare.

Festivitatea s-a încheiat prin cuvântul de binecuvântare şi felicitare a absolvenţilor, adresat de către Întâistătătorul eparhiei arădene, ÎPS Dr. Timotei Seviciu, care a arătat că „nu învăţăm pentru şcoală, ci pentru viaţă; dumneavoastră, iubiţi absolvenţi v-aţi pregătit pentru o misiune sfântă, şi astăzi aţi primit atâtea sfaturi, nu ca şi cum aţi fi la sfârşitul şcolii, ci ca la începutul misiunii voastre sfinte”.

„La mulţi ani!” şi intonarea imnului arhieresc, au încheiat această sărbătoare de suflet de la Facultatea de Teologie din Arad.

Pr. Conf. Univ. Dr. Lucian Farcaşiu

18492658_1671595209537164_2056989614_n

18492888_10210628792409963_1424088413_n

18554575_10210628792689970_389950209_n

 

18492926_1671650492864969_452919494_n