PREOȚII CERCULUI PASTORAL NR.5 VINGA ÎN PELERINAJ LA AIUD

În contextul Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română; cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscop al Aradului, preoții din Cercul Pastoral-Misionar Nr. 5 Vinga, coordonați de Pr. Horea Ștefan de la Parohia Secusigiu, au efectuat un pelerinaj la Penitenciarul de la Aiud, locul unde a inceput ,,fenomenul reeducării’’ în primăvara anului 1962 și cimitirul de aici denumit de localnici ,,Râpa Robilor’’, unde au fost înmormântați apărătorii Ortodoxiei din timpul comunismului. Monumentul care există in prezent pe Râpa Robilor, denumit ,,Calvarul Aiudului”, a fost ridicat în cinstea și pomenirea martirilor prigoanei comuniste din perioada 1945 – 1964. Paraclisul din interiorul acestuia a fost sfințit in anul 2000, de către Înaltpreasfințitul Bartolomeu, fost deținut al închisorii Aiud. La intrarea în paraclis, găsim scris: „Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este Împărăția Cerurilor” (Matei 5, 10).
Sfintele Moaște, descoperite până acum în Râpa Robilor, se păstrează cu mare evlavie în interiorul monumentului, sub Sfântul Altar al paraclisului. Acestea sunt unul dintre marile daruri pe care Dumnezeu le-a dăruit neamului nostru, spre mântuire. La baza monumentului, la intrarea in osuarul cu Sfinte Moaște, găsim scris: „Doamne, primește jertfa lor.”
Despre suferinta și martirii din Aiud, părintele Iustin Pârvu, spune: ’’Avem această perioadă în istorie cu care ne putem duce în fața lui Dumnezeu, cu icoanele acestor martiri din tot cuprinsul tării, din toate pușcăriile, martiri care îndeplinesc toate condițiile canonice necesare unei canonizari. Aiudul este locul cel mai sfânt din România’’
Tot în cadrul acestui pelerinaj au mai fost vizitate: Mănăstirea Râmeț, Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Sighișoara,
Mănăstirea Sfântul Gheorghe Bunești și Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus.

Pr. Bogdan-Ioan Tod
Parohia Bodrogu-Nou

image

image