Sfinții Împărați,  întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena  sărbătoriți  în parohia Lipova –Băi

Parohia Ortodoxă misionară din stația balneară Lipova – Băi, ctitorie a familiei Miloș din Lipova, și-a sărbătorit astăzi  Patronii spirituali, pe Sfinții Constantin și mama sa Elena.

Sărbătoarea a început cu vecernia de sâmbătă seara, împreună cu acatistul Sfinților, urmată de dimineață cu Slujba Utreniei și a Sfintei Liturghii. După Sfânta Liturghie, din încredințarea ÎnaltPreasfințitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu al Aradului, Prea Onoratul Părinte Protopop Ioan Jidoi a condus mai departe oficierea slujbelor de Te-deum, înconjurarea bisericii precum și o panihidă în care s-au pomenit ostenitorii și binefăcătorii acestei frumoase bisericuțe de pe malul Mureșului. Alături de  Părintele Protopop au participat și Părintele Mircea Șirian , secretarul oficiului protopopesc Lipova, din Parohia Bătuța, preoții Cercului Pastoral- Misionar Lipova avându-i ca coordonator pe Părintele Florin Ardeuan din Parohia Chesinț, precum și alți preoți din împrejurimi.

La cuvântul de învățătură susținut de Părintele Protopop , acesta a elogiat pe Sărbătoriții zilei printr-o multitudine de exemple din viața acestor minunați Sfinți care deși nu au fost nici Apostoli, nici Mucenici , Pustnici ori Mărturisitori, prin strădania și lupta pe care au adus-o de-a lungul vieții spre a crea condiții optime de desfășurare a creștinismului, de înflorire a acestuia și de punere în normalitatea firească  de exprimare a cultului celor care îl mărturiseau pe Hristos, au fost numiți ,, Întocmai cu Apostolii”. La finalul cuvântului bogat și ziditor, Prea Onoratul Părinte Protopop l-a felicitat pe ctitorul bisericii care a fost învrednicit să poarte numele Sfântului Constantin mulțumindu-i totodată, alături de Părintele Paroh Cosmin Balint pentru purtare de grijă pe care o arată în continure asupra bisericii.

Tot în această zi a fost și întrunirea preoților din Cercul Misionar Lipova , unde Părintele Valentin Săvușca din parohia Dorgoș a susținut o lucrare din cadrul tematicii acestui an stabilită de Sfântul Sinod, ca fiind ,, Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, cu titlul ,,STILURI ȘI TEHNICI ÎN PICTURA BISERICEASCĂ/ MATERIALE FOLOSITE ÎN PICTURĂ”, în care s-a prezentat succint stilurile și tehnicile folosite în general în pictură și în special în pictura bisericeasă, ca mai apoi să se înțeleagă de ce în pictura bisericească se folosește mai degrabă Fresca în locul Temperei ori alte tehnici, sau de ce unele materiale sunt necesare într-o anumită pictură în funcție de modalitatea de creație pe care dorim să o abordăm. S-a vorbit și despre culorile folosite în pictură specifice fiecărei tehnici abordate dar și o incursiune în modul în care acestea pot fi combinate, precum și alte informații necesare pentru a înțelege și a aprecia o pictură la justa ei valoare atunci când o vedem sau încercăm să o realizăm, fiind conștienți de truda și jertfa pe care iconarul ori pictorul de biserici și-o asumă atunci când realizează nu doar o operă de artă ci și încearcă să exprime , plastic, Sfințenia Mântuitorului nostru Iisus Hristos , a Maicii Domnului , a sfințiilor dar și a Sfintei Cruci care a stat ca temelie, suport și ajutor  Sfințiilor pomeniți astăzi.

După- amiaza s-a încheiat cu o agapă frățească la care au participat preoții și credincioșii.

Pr. Valentin Săvuşca

18679035_1159960570782200_886909382_n

18685350_1159967984114792_1131519792_n