Simpozion Naţional Studenţesc la Arad

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad organizează cu binecuvântarea ÎPS Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, în perioada 8-9 mai 2017, Simpozionul Naţional Studenţesc sub genericul Teologia icoanei în contextul mediatic actual. În cadrul Simpozionului va fi organizată o secţiune specială cu tema Modele de teologi ortodocşi români din a doua jumătate a secolului al XX-lea. La acest eveniment academic participă 28 de studenţi de la Facultăţile de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, Sibiu, Cluj, Iaşi, Craiova, Oradea, Târgovişte, Alba Iulia şi Arad şi de la Departamentele de Teologie Ortodoxă din Timişoara şi Caransebeş. Contribuţiile studenţilor vor fi publicate într-un volum de studii.


Scopul organizării Simpozionului Naţional Studenţesc este întâlnirea studenţilor din cadrul Facultăţilor de Teologie Ortodoxă, împărtăşirea de idei, exprimarea temelor teologice, dialogul şi aprofundarea problematicii teologic-istorice pe care Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a propus-o spre reflecţie în Patriarhia Română, în anul 2017.

Decan

Pr. prof. dr. Cristinel Ioja

18278515_261779034231370_5029405193918791089_o