Cerc misionar în Parohia Groșeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, Duminică 23 iulie începând cu orele 17:00, a avut loc o nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar nr. 3 Beliu din Protopopiatul Ineu, coordonați de P.C. Părinte Ioan Huțiu. De această dată, întâlnirea a fost găzduită de către parohia Groșeni. Cu acest prilej a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu pentru credincioșii adunați în biserica cu hramul ” Cuvioasa Parascheva” și Sfinții Împărați Constantin și Elena. La sfârșitul slujbei Părintele Radu Sas de la parohia Agrișu-Mic, a ținut un frumos cuvânt de învățătură plecând de la pericopa evanghelică din Duminica a VII-a dupa Rusalii, evidențiind mărturisirea credinței a celor doi orbi vindecați de Mântuitorul Nostru Iisus Hristos. Întâlnirea a continuat cu susținerea referatului „Teologia icoanei – aspecte dogmatice și liturgice”, de către Părintele Răzvan Trip de la parohia Bocsig-Gară.

După prezentarea referatului, sau discutat și probleme legate de pastorația și misiunea fiecărui preot în parohia pe care o păstorește. Spre finalul întâlnirii, Părintele paroh Marius Trînc, a mulțumit atât preoților pentru împreuna slujire, cât și enoriașilor pentru prezență. Seara s-a încheiat cu o agapă, oferită de credincioșii parohiei!
Pr. Sorin Streulea, Parohia Ciunteşti

image