Cerc misionar-pastoral în parohia Neudorf

Din încredinţarea Inalt Prea Sfinției Sale Timotei, Arhiepiscopul Aradului,  Cercul Misionar Nr. 2 Radna, sub coordonarea Preotului Murgu Marius  s-a întrunit, duminecă , 23.07.2017, în Parohia Neudorf . Biserica de aici (1991) are hramul ,,Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”. Cu acest prilej soborul de preoţi prezent în Biserica de la Neudorf, a oficiat  Sfânta Taină a Maslului.

După oficierea Sfântului Maslu, fiind anul 2017, Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, părintele Butar Pascu de la parohia Dumbrăvița a susținut tema: ”Icoana în şcoală: semn al iubirii lui Dumnezeu pentru oameni (ca şi Sfânta Cruce”) alături de tema liturgică ”Valorizarea tinerilor în Biserică”.

Activitatea Cercului misionar Radna s-a încheiat cu o agapă frățească organizată de către preotul paroh Popa Dumitru Ștefan, la casa parohială.

IMG_2957