Prăznuirea ocrotitorilor spirituali ai Schitului de la Moneasa

În Duminica a 4-a după Rusalii, prima după sărbătoarea Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului s-a aflat în mijlocul obştii monahale de la Schitul monahal ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din localitatea Moneasa, Protopopiatul Sebiş. Chiriarhul arădean a fost întâmpinat la orele dimineţii de către părintele Alexandru Botea, protopopul Sebişului şi de părintele David Ionescu, stareţul schitului, înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi mulţime mare de credincioşi veniţi din toată împrejurimea la această sărbătoare.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească, înconjurat de soborul de preoţi şi diaconi, în prezenţa oficialităţilor centrale şi locale şi a numeroşilor pelerini şi bolnavi veniţi în staţiune pentru odihnă şi tratament.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul: ,,Puterea cuvântului dumnezeiesc” (legat de citirile scripturistice ale zilei: Matei 8; Rom. 6), asupra celor care îl primesc dincolo de timp şi spaţiu, condiţii de viaţă şi vrednicii, dovedind mereu dragoste faţă de orice om în scopul ridicării acestuia din neputinţe spre lucrarea binelui, a arătat Înaltpreasfinţia Sa.

La finalul sfintei slujbe, din partea obştii monahale, monahul Serafim Hotea a adus mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru toată purtarea de grijă faţa de bunul mers al treburilor gospodăreşti şi duhovniceşti în acest schit, părintelui protopop Alexandru Botea, preoţilor şi diaconilor, oficialităţilor şi tuturor credincioşilor prezenţi.

Protos. Dr. Iustin Popovici

1

2

3

4

5

6