Aniversarea unui an de la inaugurarea bisericii din incinta Spitalului orășenesc din Ineu

Sâmbătă 9 septembrie, Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului va sluji Sfânta Liturghie Arhierească la Biserica ,,Izvorul Tămăduirii”, Capelă a Spitalului Orășenesc Ineu. Slujirea Preasfinției Sale la Ineu este prilejuită de aniversarea unui an de la deschiderea lăcașului de cult ce deservește spitalul orașului, slujba inaugurală săvârșindu-se anul trecut de Nașterea Maicii Domnului, iar Târnosirea bisericii o lună mai târziu, pe 9 octombrie 2016.

Evenimentul marchează totodată, pe lângă ceasul aniversar, și slujirea neîntreruptă din ultimul an la această biserică, unică în zonă prin programul liturgic săvârșit zilnic, la care iau parte în fiecare dimineață și seară credincioși din spital și din localitate. Aceasta este prima slujire în cetatea Ineului a Preasfinției Sale, iar din soborul slujitorilor vor face parte Pr. Adrian Zaha, Protopopul Ineului, Pr. Radu Constantinescu, Secretar Eparhial al Arhiepiscopiei Aradului, precum și alți preoți din oraș și din parohii apropiate. La slujbă va participa și primarul orașului alături de numeroși credincioși din Ineu și împrejurimi.

21476115_10203574078507790_408128589_n