Slujire arhierească în Parohia Vladimirescu II

În Duminica dinaintea Înalțării Sfintei Cruci, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Vladimirescu II. Înaltpreasfinția Sa, însoțit de Părintele Arhidiacon Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, a fost întâmpinat de preotul paroh Pr.Prof. Dacian-Emilian Nan, alături de care s-a aflat și preotul Dan Dorin Mândra de la Parohia Fântanele(cumnatul preotului paroh), precum și Preacucernicul Părinte Arhidiacon Florin Sirca, inspector școlar de Religie în cadrul ISJ Arad. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească într-o atmosferă solemnă, în prezența unui număr mare de credincioși, mulți dintre ei îmbrăcați în costum național, precum și a oficialităților locale, în frunte cu domnul primar Ioan Crișan.În cuvântul de învățătură pus sub titlul ,,Roadele cugetării la învățătura dumnezeiască” (cf. Gal. 6; Ioan 3), Chiriarhul arădean preia formularea Cazaniei duminicale subliniind contribuția Bisericii la formarea caracterului religios-moral al credinciosului printr-o pregătire continuă, cu dragostea de Dumnezeu și oameni răspunzând iubirii divine. În acest cadru Biserica apelează mai ales la mediul familial și cel școlar. Sărbătorile în răstimpul cărora suntem, Nașterea Maicii Domnului și Înălțarea Sfintei Cruci, prilejuiesc și temeluirea creștinilor în hotărârea urmării căii adevărate de învățătură și trăire, iar începutul anului școlar îndeamnă la grija pentru generația tânără de a se instrui și educa spre beneficiul propriu și progresul general. Faptul este pus în lumină și de recenta Întâlnire a Tineretului Ortodox din întreaga lume și de mesajul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române, a amintit Înaltpreasfinția Sa.

După otpustul Sfintei Liturghii s-a oficiat un Te-deum de mulțumire pentru binefacerile ce au fost asupra credincioșilor parohiei, slujbă la care au mai participat și Preacucernicul Părinte Consilier Gabriel Mariș din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, Preotul Profesor Codin Șimonca-Oprița de la Seminarul Teologic Ortodox Arad  și preotul Dorin Ștefănuț de la parohia Seceani.

Preotul paroh a mulțumit Inaltpreasfinției Sale pentru grijă și binecuvântare, asigurându-l pe mai departe de ascultare în Hristos Domnul.

Totul s-a încheiat cu o agapă frățească la Casa Tineretului din Vladimirescu, oferită de parohie și Consiliul Local.

 Protos.dr. Iustin Popovici

21623994_661628994042075_675642310_n

21430045_1089067157893406_4809858405820594000_n

21586131_661628974042077_1203101578_n

image