Cerc misionar în parohia Cil

Parohia Cil, protopopiatul Sebiş a găzduit duminică 15.10.2017, întrunirea preoţilor din cadrul Cercului Pastoral-misionar Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun-Dorel. Întrunirea a debutat la ora 16.00 prin oficierea Sfintei Taine a Maslului, la care au participat credincioşi din parohia Cil şi parohiile învecinate. Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”, preotul Oarcea Marian de la parohia Almăș a susținut următoarele teme: 1.Patriarhul Iustinian – apărător al mânăstirilor și legătura personală cu Mânăstirea Radu Vodă.2.Icoana în școală, semn al iubirii lui Dumnezeu pentru oameni(ca și Sfânta Cruce). În partea a doua a întâlnirii a urmat desfășurarea cercului pastoral.
În susținerea temei părintele Marian spunea: poporul român s-a născut creștin și nu s-a despărțit niciodată de credința lui.Biserica a fost în tot acest timp ocrotitoarea școlii, în acest sens Școala și Biserica urmăresc desăvârșirea persoanei, fiecare cu metodele sale. Biserica are însă un ascendent asupra școlii, deoarece ea desăvârșește ceea ce începe Școala prin aportul Sfântului Duh în Sfintele Taine, dând astfel și dimensiunea duhovnicească educației.Dintre materialele ilustrative ar trebui să facă parte Icoana, deoarece ea reprezintă, unul din cele mai importante instrumente necesare în procesul de învățământ; Icoana ajută deopotrivă profesorul și elevul, devenind un liant între cei doi în procesul de învățământ.În acest sens putem spune că icoana este o carte de credință, care prin limbajul liniilor și culorilor, ea descoperă învățătura docmatică, morală și liturgică a Bisericii.
Au urmat discuții pe marginea temelor prezentate.
În finalul întâlnirii, preotul Curechean Alin a mulţumit preoţilor si credincioşilor pentru participare.​

Moţ Aurelian Iulian

image

image