Cerc pastoral-misionar în Parohia Zăbrani

Preoții Cercului misionar Lipova s-au întâlnit în după-amiaza zilei de 29 octombrie la parohia Zăbrani, protopopiatul Lipova. Aici, sub protia preaonoratului părinte protopop, Ioan Jidoi, începand cu orele 15:00, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu cu prilejul hramului bisericii ”Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir”, prăznuit pe 26 octombrie.În cuvântul de învățătură Părintele Protopop  a vorbit despre cele două mari minuni săvîrșite de Mântuitorul,în duminica a XXIV după Rusalii,îndemnând credincioșii la “la faptele credinței”și întărindu-i prin cuvintele Mântuitorului „Nu vă temeţi”.

Răspunsurile la acestă Sfântă Taină au fost date de părintele Matei Florin, preotul paroh al parohiei Bata, împreună cu grupul său coral.

În încheiere, părintele paroh Farcaș Teodor a mulțumit tuturor celor prezenți, preoți și credincioși, pentru împreuna slujire, seara încheindu-se cu o agapă frățească.

Pr. Ardeuan Florin

mde
mde