Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul a slujit la Catedrala Veche din Arad

În Duminica a 25-a după Rusalii, 12 noiembrie 2017, Preasfințitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Veche a Aradului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența numeroșilor credincioși. Din sobor au făcut parte și pr. Flavius Petcuț, protopopul Aradului, pr.dr. Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, pr. Traian Micoroi, parohul Catedralei Vechi.În cuvântul de învățătură adresat celor de față, Ierarhul a făcut o tâlcuire a Evangheliei de la Luca, cap. 10, rânduită pentru această duminică, în care a arătat cât de importantă este dragostea și mila față de aproapele aflat în suferință și încercare. Îndemnul Mântuitorului ,,Du-te și fă și tu asemenea!” este valabil și pentru noi și ne obligă să-L urmăm pe Domnul în ceea ce privește atitudinea față de cei din jurul nostru, de la compasiune și sprijin concret, până la jertfă. De asemenea, Preasfinția Sa a arătat că biserica de astăzi reprezintă acea casă de oaspeți în care se vindecă omul rănit sufletește și trupește de patimi și boli.

La momentul rânduit, zeci de credincioși, tineri și vârstnici s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corul Armonia al Parohiei Arad-Centru, condus de dirijorul Ovidiu Boar.

La final, protopopul Aradului, părintele Flavius Petcuț, în numele clericilor și credincioșilor Catedralei Vechi, i-a oferit Ierarhului un frumos buchet de trandafiri.

Protos. Iustin Popovici

1

2

4

8