Slujire arhierească în parohia Sântana II

În Duminica a 31-a după Rusalii, credincioșii Parohiei Sântana II, Protopopiatul Arad, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. În prezența reprezentanţilor autorităților locale și județene, și a unui număr impresionant de credincioși, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Biserica „Sfânta Treime”. Din soborul slujitorilor au făcut parte părintele protopop al Aradului Flavius Petcuț, părintele arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, părintele paroh Ioan Crainic, părintele diacon Adrian Crainic și părintele Ioan Vand de la parohia Comlăuș.Cuvântul de învățătură al Chiriarhului a fost pe tema: ,,Lumina icoanei” (cf.citirilor scripturistice: I Tim. 1; Luca 18), în care a vorbit despre lumina spirituală primită de la Mântuitorul, ,,Lumina lumii”, creștinii trebuind să umble pe căile vieții ca fii ai luminii. Icoana Bisericii, considerată ca și o fereastră spre cer, ca una ce împărtășește cinstitorului din lumina ei spirituală, inundă ochii sufletelor celor credincioși. Rugăciunea, mai ales înaintea icoanelor nefăcute de mână sau a celor făcătoare de minuni, umple de lumină sfântă pe cei ce-și înalță astfel mintea spre Dumnezeu. Asemenea sunt și cele lucrate cu multă evlavie dar și cu dar de sus, în așa fel că fericim pe cei care și-au închinat viața îndeletnicirii cu arta frumosului la diferite trepte. Anul ce se apropie de sfârșit, este pentru Biserica noastră omagial dedicat icoanelor, iconarilor și pictorilor bisericești, astăzi și aici, pe cei ce au împodobit sfântul lăcaș cu icoane și un frumos iconostas, precum și o icoană mozaic la intrare, îi socotim împărtășiți din această lumină. Hramul însuși, ,,Sfânta Treime”, în aceste zile de sărbătoare națională și bisericească, patronează prin icoana sa, cinstită în întreaga Ortodoxie, după modelul Sfântului Andrei Iconograful (Rubliov), îndeamnă la unitatea pe care trebuie să o dovedească mereu cei credincioși. Aceștia sunt îndemnați a realiza și pe mai departe cele trebuitoare sfântului lăcaș și mai ales împodobirea cu pictură a întregului spațiu bisericesc, a subliniat Înaltpreasfinția sa.

La finalul Sfintei Liturghii, bucuria a fost sporită prin venirea în parohie și a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, care slujise Sfânta Liturghie în parohia Sântana I. Cu acest prilej, cei doi ierarhi au sfințit icoana mozaic  „Sfânta Treime”, hramul Bisericii, din parohia Sântana II, noul lumânărar și temelia viitorului Centru Misionar-Cultural „Sfântul Nicolae”.  Pe lângă preoții care au slujit în sobor la Sfânta Liturghie, la eveniment au participat pr. Eftimie Dobrean, pr. Nicolae Porcolean, pr. Nicolae  Rădulescu, pr Lucian Ștefănuț și pr. Liviu Pamfiloiu.

În încheiere, părintele paroh Ioan Crainic a prezentat realizările în plan administrativ, misionar și duhovnicesc împlinite în anii de păstorire a parohiei și a mulțumit Ierarhilor pentru vizită.

Protos. Iustin Popovici

Diac. Adrian Crainic

24726099_1232381250196371_823337857_o

24463294_1232383270196169_1565988072_o

24623462_1232381350196361_433082422_o

24623599_1232383090196187_140473515_o

image