Sfințirea capelei „Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia” la Penitenciarul Arad

Vineri 9 martie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului a oficiat slujba de sfinţire a capelei din incinta Centrului de Formare Profesională a Școlii Naționale de Pregătire a Agenților de Penitenciare din Arad, centru aflat în clădirea Tribunalului Arad. Locaşul de cult a primit hramul sfinților pomeniți în această zi, „Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia”. La slujba oficiată de Chiriarh în mijlocul unui ales sobor de preoți, au participat dl. subcomisar de penitenciare dr. Dan Halchin – directorul Penitenciarului Arad, d-na Delia Rodica Halchin – șef al Centrului de Formare şi Specializare a Ofiţerilor și 40 de elevi ai centrului de formare.
Capela este destinată elevilor și cadrelor din acest centru de formare. Centrul amintit este o divizie a Penitenciarului Arad care asigură formarea inițială și continuă a personalului penitenciar din România, pentru a asigura dezvoltarea competențelor profesionale în conformitate cu atribuțiile specifice.

Sectorul Social Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Aradului

image

image