Ierarhii arădeni au participat la deschiderea Congresului Internațional de Istorie a Presei, cu tema „Presa Marii Uniri”

Vineri, 20 aprilie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului dimpreună cu Preasfințitul Părinte Episcop vicar Emilian Crișanul, au participat în Sala ,,Regele Ferdinand” a Palatului Administrativ Arad, la deschiderea Congresului Internațional de Istorie a Presei, cu tema ,,Presa Marii Uniri”

Asociația Română de Istorie a Presei, împreună cu Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad organizează Congresul Internațional de Istorie a Presei, cu tema „Presa Marii Uniri”, în perioada 20-21 aprilie 2018.

Parteneri ai manifestării sunt Academia Română, universități din România, Serbia și Ungaria, Societatea de Științe Istorice din România, Asociația de Istorie Balcanică, Asociația Istoricilor din Republica Moldova, Centrul Cultural Municipal Arad, Centrul Județean Cultural Arad, Arhiepiscopia Aradului, Consiliul Județean Arad, Primăria Municipiului Arad, Biblioteca A.D.Xenopol a jud. Arad, instituții muzeale și media reprezentative.

Manifestarea este pusă sub genericul CENTENARULUI MARII UNIRI și își propune să aducă în fața opiniei publice naționale și internaționale rolul pe care l-a avut presa vremii – din toate teritoriile locuite de români – în formarea conștiinței naționale care a generat MAREA UNIRE, în organizarea și desăvârșirea Statului Național Unitar Român, în condițiile favorabile generate de încheierea Primului Război Mondial, conflagrație în care românii au luptat pentru libertate și unitate.

Protos. Iustin Popovici

2

3

4

5

6

7

8