Activități extrașcolare ale elevilor din Parohia Ineu

În săptămâna numită ,,școala altfel” , elevii claselor primare din cadrul Colegiului ,,Mihai Viteazul” Ineu, sub îndrumarea domnului profesor de religie Gașpar Marcel Alin, dar și a învățătoarelor, au participat în zilele de 22 si 24 mai 2018 la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în biserica cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din centrul Ineului, oficiată de părintele Adrian Zaha, parohul bisericii și de părintele Dan Turean slujitor la aceiași biserică, împărtășindu-se cu sfintele și dumnezeieștile taine.

În timpul Sfintei Liturghii, elevii împreună cu dascălii lor, la momentul potrivit au rostit simbolul credinței precum și rugăciunea Tatăl nostru, iar la momentul chinonicului, eleva Alexandra Maria Madaras din clasa a III-a, cu multă măiestrie a interpretat priceasna ,,La tine vin Măicuță”.

Într-o armonie de sărbătoare, la invitația părintelui paroh, au răspuns chemării, pentru a spovedi și povățui elevii claselor a III-a și a IV-a preoții: Sever Mocan de la parohia Ineu II- Traian, Radu Constantinescu de la Spitalul Orășenesc Ineu și Dan Turean, slujitor la parohia Ineu.

La finalul Sfintei Liturghii elevii au primit o mică atenție din partea bisericii, îndreptându-se bucuroși spre școală pentru aș continua activitățile din această săptămână specială.

IMG-20180524-WA0009

IMG-20180524-WA0012

IMG-20180524-WA0016

IMG-20180524-WA0017

IMG-20180524-WA0018