Cerc Pastoral Misionar în Parohia Seleuș, Protopopiatul Ineu

În duminica a V-a după Paști, în Biserica cu Hramul „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Ortodoxe Seleuș, a avut loc întrunirea preoților din Cercul Pastoral Misionar Ineu, coordonat din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, de către Părintele Călin Negruț de la Parohia Gurba.

Întâlnirea, a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, avându-l în mijloc pe Părintele Adrian Zaha, Protopopul Ineului într-un sobor de 17 slujitori ai altarului. La acest eveniment au mai participat Pr. Ioan Dașcău – pensionar, Pr. Sever Mocanu – Parohia Ineu Traian, Pr. Moise Nica – Parohia Șomoșcheș, Pr. Augustin Braiț – Parohia Mocrea, Pr. Mircea Oală – Parohia Șicula, Pr. Petru Lazea – Parohia Cermei, Pr. Gheorghe Mance – Parohia Iermata, Pr. Tiberiu Suciu – Parohia Moroda, Pr. Pavel Roșu – Parohia Mânerău, Pr. Constantin Ilica – Parohia Apateu, Pr. Dan Turean – Parohia Ineu, Pr. Doru Dragoș – Parohia Bocsig, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Radu Constantinescu – Ineu Spital, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu și Pr. Paroh Ștefăniță Muț, precum și foarte mulți credincioși.

La momentul cuvenit, Părintele Protopop Adrian Zaha a rostit un bogat cuvânt de învățătură, arătând viața și virtuțile Sfântului și Dreptului Iov, mult răbdătorul, cel prăznuit astăzi, amintind totodată de cuvântul acestuia „Gol am ieșit din pântecele maicii mele, gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!”. De asemenea, părintele a arătat modul în care și noi putem să fim următori Dreptului Iov în virtute, să-l luăm ca model și pildă de răbdare în încercările vieții.

În conformitate cu tematica anul omagial în Patriarhia Română, „2018 – anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”, referatul Cercului, „Rolul Bisericii Ortodoxe Române la realizarea unității de credință”, a fost susținut de Părintele Paroh Ștefăniță Muț. În cadrul referatului părintele a arătat cum Biserica Ortodoxă Română a contribuit decisiv la apărarea credinței stăbune, dar și a unității de neam.

Părintele Paroh Ștefăniță Muț a mulțumit Părintelui Protopop pentru cuvântul de învăţătură, preoților înpreună slujitori și tuturor credincioșilor prezenți la această bucurie duhovnicească, seara încheindu-se prin participarea la o agapă frățească oferită de parohia gazdă.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori

DSC01579

DSC01599

DSC01585