Slujba în cinstea Preasfintei Treimi și binecuvântarea țarinei în Parohia Sederhat

Cu ajutorul Tatălui Ceresc, cu voia Fiului Dumnezeiesc și cu lucrarea Sfântului Duh in a doua zi de Rusalii credincioși din parohia Sederhat s-au adunat cu mic cu mare sa praznuiasca Sfânta Treime. După săvârșirea Sfintei Liturghii in cadrul careia copii de la Grădinița satului s-au împărtășit cu Trupul si Sângele Domnului Nostru Iisus Hristos si s-au oficiat rugăciuni de mulțumire pentru tot binele primit de la Dumnezeu, preotul paroh împreună cu credincioșii din parohie au mers în procesiune cu prapuri si icoana Sfintei Treimi spre a binecuvanta tarina.

Pe drumul spre tarina cântărețul împreună cu credincioșii au cântat troparul praznicului Cincizecimii si pricesne in cinstea Prea Sfintei Treimi. Odată ajunși la marginea satului sa oficiat rugăciunea de binecuvântare a tarinei in cuprinsul careia preotul paroh a cerut de la Milostivul Dumnezeu asa cum scrie in molitfelnic” Cercetează Doamne pământul acesta, si-l adapa, si-l îmbogățește, brazdele lui umezeste-le, rodul imnulteste-l”, completând cu o altă rugăciune care ne duce la Cartea Facerii unde „Stăpânul făpturii a infrumusetat pământul cu verdeață, cu iarbă și cu multe feluri de semințe ce rodesc dupa felul lor, și L-a împodobit spre infrumusetare si bun miros, și cu toate florile L-a binecuvantat”. După săvârșirea procesiunii credincioșii s-au întors spre sfântul lăcaș cantand imne de laudă si mulțumind Bunului Dumnezeu pentru tot binele primit.

Preot Arxinte Mureșan

2

3

4

33839836_10204464894417631_3809293394895699968_n