IPS Părinte Timotei a participat la ședinta festivă a Consiliului Local Municipal Arad

Miercuri, 22 August 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la ședința festivă a Consiliului Local Municipal Arad, desfășurată la Palatul Cultural, în sala de concerte recent restaurată. Cu acest prilej, s-a semnat acordul de înfrăţire cu sectorul Răşcani al capitalei Chişinău (Republica Moldova), moment urmat de acordarea distincţiilor şi titlurilor onorifice pentru arădenii care au o contribuţie importantă la dezvoltarea oraşului.

Anul acesta au fost acordate nu mai puţin de patru titluri de cetăţean de onoare, doamnei Maria Paşcalău şi domnilor Dimitrie Muscă, Mircea Potocean, Andrei Kozma.

De asemenea, arădenilor Viorel Dolha, Iudita Cuvineanu, Dumitru Neica, Eugen Ghiță și general-maior (r) Vasile Ionel Heredea li s-a acordat titlul „Pro Urbe”.

Cu Titluri de Excelență au fost distinși: Cornelia Kocsis Josan, Tisza Francisc și Monica Fufezan, iar Gheorghe Ivan, Emanoil Gherghel, Korosi Ladislau Ștefan și Alois Weil au primit Diploma de Onoare.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image

image

image