Lucrări de înfrumusețare la bisericile din Căprioara și Valea Mare

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, preotul și credincioșii din Parohia Căprioara și Filia Valea Mare, sub sintagma ,,fiecare an clădește”, au efectuat lucrări de înfrumusețare și renovare la bisericile din localitățile amintite. Astfel, la biserica cu hramul ,,Sfânta Cuvioasă Parascheva” din satul Căprioara, s-au renovat complet, prin lucrări de vopsitorie şi reparație, turnul şi turla bisericii, precum şi acoperirea cu ţiglă metalică a navei bisericii. De asemenea, tot în acest context, preotul paroh Laurențiu-aioan Suba, având în pastoraţie şi comunitatea ortodoxă din Valea Mare, a întreprins lucrări de recondiţionare şi vopsitorie a turnului şi turlei bisericii cu hramul ,,Naşterea Maicii Domnului” din localitate.
​Lucrările au fost realizate cu ajutorul şi sprijinul financiar al credincioşilor din cele două comunităţi, cu concursul Consiliului Local al Comunei Săvîrşin, precum şi al unor oameni de bine care şi-au adus nemijlocit aportul.
​Pe această cale, Preotul paroh mulţumeşte în primul rând credincioşilor ce l-au sprijinit necondiţionat, Primăriei Săvîrşin, precum şi tuturor celor implicaţi pentru această importantă lucrare ce s-a desfăşurat la cele două biserici.
Preot Laurențiu Suba

 image

image