Proiectul ,,Masa Bucuriei” în Parohia Mădrigești

Marți, 21 august, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, în Parohia Mădrigeşti, Protopopiatul Sebiş, s-a derulat proiectul național „Masa Bucuriei”.

Milostenia înseamnă solidaritate în suferința aproapelui, manifestată atât față de trup, cât și față de suflet, facerea de bine și purtarea nevoințelor aproapelui, cum îndeamnă Sfântul Apostol Pavel: ,,Purtați-vă nevoințele unii altora și veți împlini astfel, Legea lui Hristos.” (Galateni 6, 2).

În cadrul acestui proiect au primit alimente 10 familii nevoiaşe, acțiunea social-filantropică derulată de Patriarhia Română în parteneriat cu Selgros Cash&Carry, s-a desfășurat în Parohia Mădrigești și cele două filii, Buceava și Șoimus.

Parohia mulțumește Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei pentru purtarea de grijă cât și Sectorului Social al Arhiepiscopiei Aradului.

Pr. paroh  Teodor Gheorghe Zbîrcea

image

image

image