CERC PASTORAL-MISIONAR ÎN PAROHIA CHISINDIA

Duminică, 16 septembrie 2018, preoții Cercului pastoral-misionar numărul 2 Buteni, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, de către Preacucernicul Părinte Marian Ciucur, s-au întrunit în parohia Chisindia, Protopopiatul Sebiș.

De la ora 17, în biserica parohiei, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu de către un sobor de 9 preoți.               Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Rus Cătălin, de la Parohia Sebiș II, care a vorbit despre jertfa mântuitoare a Domnului Hristos pe Cruce și despre înțelesurile crucii în viața omului. De asemenea a amintit despre importanța rolului Bisericii în Marea Unire de la 1918 dar și în unitatea la care ne cheamă Biserica astăzi. Apoi a luat cuvântul Preacurcernicul Părinte Botea Alexandru, Protoiereul Sebișului, care subliniat importanța valorilor tradiționale ale poporului nostru și ale Bisericii noastre, valori care suntem chemați să le reafirmăm și să le apărăm la Referendumul din 7 octombrie. În final, parohul Birău Alexa, gazda evenimentului, a mulțumit celor prezenți. Credincioșii au fost unși cu untdelemnul sfințit de la maslu și seara s-a încheiat cu îndătinata agapă.

Următoare întrunire a cercului pastoral-misionar va avea loc la Revetiș, pe 30 septembrie.

 Pr. Daniel Pavel

IMG_20180916_182148

IMG_20180916_182802

IMG_20180916_184318