Cerc pastoral – misionar în Parohia Socodor

În Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, parohia Socodor din protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați, din încredințarea Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel.
Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Bunavestire”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către cei 17 preoți și în prezența oficialităților locale și a unui număr mare de credincioși. Din sobor au făcut parte: Pr. Dumitru Daniel-Mirel – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Lipovanu Cantemir – pensionar, Pr. Cîmpan Gheorghe – pensionar, Pr. Pavel Ioan – Parohia Sintea-Mare, Pr. Boțoc Viorel – Parohia Socodor, Pr. Ardelean Ovidiu – Parohia Socodor, Pr. Moțiu Traian – Parohia Pilu, Pr. Gosta Gabriel – Parohia Șimand, Pr. Hurdea Mircea – Parohia Simand, Pr. Mager Aurel – Parohia Nădab, Pr. Albiș Dan Viorel – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Borca Florin – Parohia Șepreuș, Pr. Hanțiu Adrian – Parohia Vânători, Pr. Oprea Mihai – Parohia Țipari, Pr. Vidican Nicolae – Parohia Mișca, Pr. Dumitru Milan Dragoș – Parohia Vărșand, Pr. Baciu Ioan – Parohia Inand.
Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Baciu Ioan, preot la Parohia Inand, fiu al satului prin alianță, care a evidențiat prin cuvinte frumoase bucuria revederii cu credincioșii și preoții aceste parohii la acest ceas de rugăciune și slujire. De asemenea, părintele a căutat să pună la inimile celor prezenți și mesajul transmis în această perioadă de început de an bisericesc, prin temeiuri scripturistice referitoare la cinstirea Maicii Domnului și cinstirea Sfintei Cruci.
Preoții care păstoresc această parohie, părintele paroh Viorel Boţoc, împreună cu preotul slujitor Ovidiu Ardelean, au mulțumit preotului Baciu Ioan pentru prezență și emoționantul cuvânt de învățătură, mulțumiri fiind aduse și preoților și credincioșilor prezenți. Referatele susținute de preoții organizatori au avut ca teme: Ierarhi și clerici militanți pentru unitatea credinței și a neamului în Țara Românească, respectiv Limba româmă liturgică și circulația tipăriturilor ortodoxe în provinciile românești – element al unitâții de credință și de neam. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 23 septembrie, în parohia Chișineu-Criș II.
Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari

image

image

image