Zi de praznic la Parohia Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir – Vladimirescu I

Praznicul din acest an al Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, a prilejuit o zi cu multiple semnificaţii pentru Parohia Sf. M. Mc. Dimitrie, Vladimirescu I, din Protopopiatul Arad. Astfel, în această zi a fost învestit solemn noul preot paroh al acestei parohii, Preacucernicul Părinte Codin Şimonca-Opriţa – profesor titular şi fost director al Seminarului Teologic Ortodox din Arad –, după săvârşirea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii, săvârşită de un ales sobor de preoţi şi diaconi, în fruntea căruia s-a aflat, din încredinţarea Înaltpreasfinţiei Sale dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, Preaonoratul Părinte Protopop Axente-Flavius Petcuţ.

Din sobor au făcut parte Preacucernicul Părinte arhid. asist. univ. dr. Paul-Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, Preaonoratul Părinte Florin Olteanu, protopop de Jula, Pr. prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, Pr. Emil Roman, Pr. Gheorghe-Zaharia Iova, diac. Călin-Dan Teuca, foşti directori ai Seminarului arădean, Pr. prof. Dacian-Emilian Nan, profesor titular al Seminarului din Arad şi paroh al celeilalte enorii a comunei, Vladimirescu II, precum şi Pr. pensionar Petru Bercean-Negrean, fostul paroh şi alţi preacucernici părinţi, la care s-au adăugat, la ceremonia de instalare, Pr. Gabriel Mariş, consilier social al Arhiepiscopiei Aradului, Pr. dr. Vasile Pop, fost consilier al Arhiepiscopiei, Pr. prof. univ. dr. Ioan Tulcan, fost decan al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, Arhid. Iov Orădan, fost administrator protopopesc al Aradului, preoţii celorlalte localităţi ale comunei. În cadrul ceremoniei de instalare s-au înmânat noului preot paroh Sf. Evanghelie şi Sf. Cruce, ca simboluri ale misiunii şi demnităţii preoţeşti, precum şi cheia bisericii, ca semn al încredinţării spre bună chivernisire şi a bunurilor materiale ale parohiei.

În cuvântul rostit cu acest prilej, după ce a mulţumit fostului paroh pentru activitatea desfăşurată, părintele protopop a amintit de chemarea sfântă a preotului, aceea de a vesti Evanghelia, mai ales că cel care a fost instalat este dascăl al şcolii teologice liceale ortodoxe arădene, subliniind şi câteva elemente ale biografiei, respectiv câteva dintre caracteristicile personalităţii părintelui Codin Şimonca-Opriţa. Părintele Bercean, care a slujit în această parohie peste 40 de ani, a mulţumit colaboratorilor săi, credincioşilor şi membrilor Consiliului parohial. La finalul ceremoniei, părintele Codin Şimonca-Opriţa a punctat semnificaţiile acestei zile pline de încărcătură simbolică: instalarea noului preot paroh; retragerea fostului paroh; prezenţa marcantului sobor de preoţi slujitori; reprezentarea Înaltei Ierarhii a Arhiepiscopiei Aradului; ziua de sărbătoare a tuturor credincioşilor parohiei cu hramul Sfântului Izvorâtor de Mir şi Mare Mucenic Dimitrie; dar, mai ales, Praznicul Mucenicului lui Hristos Dimitrie. Răspunsurile la slujba Sfintei Liturghii a fost dat de strana în care s-au aflat domnul conf. univ. Mircea Buta, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, domnul prof. Marius Lăscoiu, profesori de Muzică bisericească ai şcolilor teologice arădene, alături de credincioşi ori închinători ai bisericii parohiale şi de absolvenţi, studenţi teologi şi elevi seminarişti.

Biserica a fost plină de credincioşi, în frunte cu domnul Ioan Crişan, primarul comunei Vladimirescu, cu domnul Mihai Mag, viceprimar, respectiv cu membrii Consiliului parohial, credincioşi care l-au felicitat pe noul lor păstor, mulţumind totodată celui care i-a păstorit vreme de peste patru decenii.
Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image