Conferința Națională ,,Fundamente ale constituirii identității românești, cu ocazia Centenarului

Centenarul Marii Uniri a fost aniversat sâmbătă, 17 Noiembrie 2018, odată cu deschiderea lucrărilor Conferinței Naționale ,,Fundamente ale constituirii identității românești, cu ocazia Centenarului Marii Uniri de la 1918” prin proiectul inițiat de Casa Corpului Didactic ,,Alexandru Gavra” Arad în colaborare cu parteneri instituționali a căror reprezentanți au un rol semnificativ în promovarea unui învățământ de calitate prin consolidarea sentimentului de identitate națională.
Aniversarea centenarului Marii Uniri este un context de sensibilizare națională dar are și un rol educativ pentru generația actuală, prilej pentru a conștientiza, a cultiva și a transmite mai departe cultura identității naționale și patriotismului de care au dat dovadă cu mult curaj și înțelepciune înaintașii noștri.
„Românii – scria marele istoric Nicolae Iorga – au trăit într-o comunitate religioasă, care a avut drept consecință o comunitate culturală de cel puțin 300 de ani, și aceasta a produs în ceea ce privește sentimentul general de unitate românească cel mai mare efect”. Unitatea de credință și unitatea de neam erau atât de strâns unite, încât credința ortodoxă, în limbajul medieval, era numită „ legea românească”.
Acest demers științific dorește creearea unei punți între trecut –prezent-viitor, vom vedea reflexia ideologiei vremii de acum100 de ani de la Marea Unire și o vom valorifica prin aceleași strădanii.
Dorim valorificarea istoriei locale, Aradul-cetate fiind Capitala politică a Marii Uniri de la 1918 în contextul istoriei naţionale. La acest eveniment care s-a desfășurat la Universitatea ,,Aurel Vlaicu”, în Sala de conferințe au participat deopotrivă organizatorii implicați în proiect, reprezentanți ai corpului profesoral universitar, profesori ai învățământului preuniversitar arădean, elevi ai Seminarului Teologic  Ortodox Arad, profesori metodiști și personal ai Casei Corpului Didactic ,,Alexandru Gavra” Arad, inspectori școlari ai Inspectoratului Școlar Județean Arad, elevi, studenți și masteranzi ai UAV Arad.
În partea a doua a conferinței cei înscriși cu lucrări și-au susținut lucrările fiind moderați de părintele protos. lect univ.dr. Nicolae Tang care la debutul secțiunii de lucrări a prezentat recenzia volumului ,,De la Nădlac la Alba- Iulia” al autoarei prof.drd. Gabriela Marco.
Mulțumim pentru implicare partenerilor în cadrul acestui proiect : Doamna Rector a UAV prof.univ dr. Ramona Lile, Ministru MAPN Mihai-Viorel Fifor, Președintele Comisiei pentru apărare, ordine publică și aparare națională, președinte PSD Arad Dorel –Gheorghe Căprar, secretar de stat MEN, prof.univ.dr. Petru Andea, deputat Comisia de învățământ, Adrian Todor din partea Comisiei de învățământ, tineret și sport, Prefect al Județului Arad, doamna Florentina Horgea, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului protosinghel dr. Iustin Popovici, decan al FSEPAS prof. univ. dr. Alina Roman, prodecan FSEPAS prof.univ.dr. Gabriela Kelemen, Protos. lector univ. dr. Nicolae Tang, Inspector școlar general prof.dr. Anca Stoenescu, președinte Asociație ,,Ștefan Cicio-Pop”, profesor univ. dr. Corneliu Pădurean, profesori metodiști și bibliotecari ai CCD Arad, directori ai instituțiilor de învățământ preuniversitar, seminariști, studenți, elevi și tuturor celor care ne au onorat cu prezența.

Prof. Drd. Adela Redeș

Director CCD Arad

image

image

image

image

image

image

image

image