Instalare de preot paroh în Parohia Moroda

​Pentru credincioșii Parohiei Moroda, ziua de duminică, 25.11.2018 va rămâne în istorie ca o zi binecuvântată de Dumnezeu. La ceas de seară, în Biserica Parohială cu Hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, a avut loc din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiescopul Aradului, instalarea noului preot paroh Sorin Gheorghe Streulea.
​Seara a debutat cu slujba Paraclisului Maicii Domnului, săvârșită de Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului, alături de Pr. Pensionar Iuliu Tiberiu Suciu, Pr. Sorin Gheorghe Streulea, noul preot, Protos. Teoctist Bălana – Mănăstirea Feredeu, Pr. Pompiliu Gavra – Directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox Arad, Pr. Sever Mocanu – Parohia Ineu Traian, Pr. Gheorghe Mance – Parohia Iermata, Pr. Ștefăniță Muț – Parohia Seleuș, Pr. Marius Leucuța – Parohia Agrișul Mare, Pr. Radu Belle – Parohia Bochia, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Dan Pavel – Parohia Joia Mare, Pr. Florin Culda – Parohia Vasile Goldiş, Pr. Gabriel Streulea – Parohia Șilindia, Pr. Cătălin Heler – Parohia Prăjești, Pr. Radu Sas – Parohia Agrișul Mic, Pr. Ovidiu Oprișa – Parohia Rogoz, Pr. Andrei Slăv, Parohia Berechiu, Pr. Florin Avram – Parohia Prunișor, Pr. Nicolae Monea – Parohia Tăgădău, Pr. Dănuț Tulcan – Parohia Secaș, Arhid. Gheorghe Lehaci.
​Părintele Adrian Zaha, Protopopul Ineului, delegat al Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei Seviciu al Aradului, în frumosul său cuvânt a mulțumit Părintelui Iuliu Tiberiu Suciu pentru cei aproape 40 de ani de slujire jertfelnică în această parohie.
​Părintele Iuliu Tiberiu Suciu a adresat un cuvânt privind activitatea depusă în slujba Bisericii lui Dumnezeu, de la hirotonia sa din ziua Adormirii Maicii Domnului a anului 1979 săvășită la Mănăstirea Bodrog, până astăzi, activitate desfășurată cu timp și fără timp în slujba credincioșilor din Parohia Moroda. De asemenea a mulțumit celor cinci arhierei sub care și-a desfășurat activitatea, preoților, oficialităților locale, colaboratorilor și tuturor credincioșilor, adresând „bun venit” noului preot și familiei acestuia.
​Părintele Protopop Adrian Zaha a instalat apoi pe Preotul Sorin Gheorghe Streulea ca paroh al Parohiei Moroda, dând citire ordinului de numire a acestuia. De asemenea a adresat un cuvânt în care a amintit că noul păstor duhovnicesc este originar din Agrișul Mare, și a slujit până în prezent în Parohia Ciuntești cu Filia Vălani. Părintele protopop a oferit Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheile bisericii noului paroh explicând simbolistica acestora pentru cel care le-a primit.
​Noul Preot Paroh Sorin Gheorghe Streulea în cuvântul său a mulțumit ierarhilor pentru binecuvântarea dată și pentru încrederea acordată în noua misiune, părintelui protopop pentru frumoasele cuvinte, Părintelui Iuliu Tiberiu Suciu, preoților, oficialităților din Seleuș și Târnova, familiei, rudeniilor, prietenilor și tuturor credincioșilor, îndemnând pe toți la unire și la unitate începând din acest an al Centenarului Marii Uniri din 1918, oferind tuturor celor prezenți iconițe și cartea „Ascultarea de Duhovnic”
​Seara s-a încheiat printr-un concert de colinde și cântece patriotice, în interpretarea Grupului Psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” coordonat de Părintele Gabriel Streulea, fratele noului preot paroh, umplând inimile de bucurie duhovnicească, precum biserica a fost umplută de credincioși.
Pr. Ciprian Sălăvăstru
Parohia Moțiori

image

image

image

image

image

image