IPS Părinte Timotei a participat la ședinta festivă a Consiliului Județean Arad

Joi, 29 noiembrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a participat la un moment festiv organizat în cadrul ședinței Consiliului Judeţean Arad. În cadrul ședinței au fost prezentate proiectele pentru dezvoltarea Județului Arad și cele referitoare la Anul Centenar, derulate de  Consiliul Județean Arad.
Şedinţa a fost deschisă cu intonarea imnului de stat, după care corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad, condus de Arhid. asist. univ. dr. Tiberiu Ardelean a subliniat solemnitatea momentului interpretând o suită de cântece patriotice.
În alocuţiunea rostită cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a vorbit despre însemnătatea momentului şi rolul istoric al Bisericii pentru înfăptuirea Marii Uniri de la 1918.
În cadrul întrunirii, domnul Iustin Cionca, Președintele Consiliului Județean Arad a înmânat consilierilor județeni placheta aniversară a Centenarului.

Protos. Iustin Popovici

image

image

image

image