Simpozionul ,,Pe-al nostru steag e scris UNIRE” în Vinga

Joi, 29 noiembrie 2018, ora 12.00, în Căminul Cultural al localității Vinga s-a desfășurat  Simpozionul ,,Pe-al nostru steag  e scris UNIRE” moderat de doamna profesor Ivan Nicoleta, director al Liceului Tehnologic Vinga.

Acest eveniment a fost rodul unui parteneriat între Primăria Vinga, Liceul din localitate, Parohia Ortodoxă Vinga, Asociația Turism Alternativ și Consiliul Județean Arad. În  deschiderea simpozionului au luat cuvântul Primarul localității Vinga, domnul Ioan Negrei, Preacuviosul părinte Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Aradului, ca delegat al IPS Arhiepiscop Timotei și pr. Ursu Nicolae din parohia Mănăștur.

Domnul Dan Codre, istoric, reprezentant al Consiliului Județean Arad, a proiectat un power point despre situația politică și demografică înainte de Marea Unire, dar și rolul și contribuția pe care au avut-o Ioan Suciu, Ștefan Cicio Pop și Vasile Goldiș la Marea Unire din 1918. Domnul ing. Ioan Rancov a scos în evidență  personalitatea avocatului Traian Șincai din Vinga,  delegat din partea cercului Cocota (Orțișoara) la Alba Iulia, iar pr. Răzvan Sas a prezentat o biografie a celor doi preoți  Patrichie Țiucra (Semlac)  și Sava Traian Seculin (Sânicolaul Mic) care au participat ca delegați de drept la Marea Unire, care ulterior au devenit protopopi de Vinga.

Profesoara  Felfoldi Marta, a făcut un tur virtual al clădirilor istorice din Arad care au găzduit întâlnirile importante premergătoare Unirii.

Doamnele profesoare de istorie Ungureanu Elena (pensionară) și Neagoe Violeta au evidențiat situația istorică a acelor vremuri, precum și modul în care s-a înfăptuit Marea Unire.

Un  grup de copii a prezentat portul popular din mai multe zone ale țării, iar întâlnirea s-a încheiat cu un microrecital de cântece patriotice susținut de elevii liceului coordonați de domnul profesor Văcean Patrick.

  Pr. Răzvan Sas

2

3

4

5

6

7