Liturghie Arhierească la Schitul Tămand de praznicul Intrării Maicii Domnului în Biserică

Praznicul Intrării Maicii Domnului în Biserică a fost  prilej de aleasă bucurie pentru viețuitoarele, duhovnicul și credincioșii care participă la serviciile liturgice săvârșite în biserica Schitului Tămand din Protopopiatul Ineu. Sfânta Liturghie a praznicului a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, în prezența unui sobor de preoți și diaconi.În cuvântul de învățătură Preasfinția sa a amintit despre istoricul prăznuirii Intrării Maicii Domnului în Biserică, făcând apoi o paralelă între Templul Legii Vechi la care a fost adusă spre închinare și afierosire Maica Domnului  de către părinții săi Ioachim și Ana la vârsta de trei ani pentru a intra în Sfânta Sfintelor și Biserica creștină ca și locaș de închinare cu părțile sale văzute care prin chivotul de pe masa Sfântului Altar poartă asemenea Maicii Domnului pe Hristos Mântuitorul Lumii, în mod real prin Sfânta Împărtășanie. Ierarhul a descris apoi în detaliu simbolistica părților Sfintei Biserici ca locaș de închinare.

La sfârșitul Sfintei Liturghii părintele Ciprian Tripa a multumit în numele obștii și vețuitoarelor Schitului, Preasfințitului Emilian pentru prezența la Sfânta Liturghie și pentru purtarea de grijă pe care o arată împreună cu conducerea Centrului Eparhial pentru așezământul monahal. A mulțumit de asemenea Părintelui Protopop al Ineului Adrian Zaha, Pr. Protosinghel Cleopa starețul Mănăstirii Portărița, Pr. Protosinghel Emanuel Cucu de la Mănăstirea Feredeu și celorlalți părinți participanți la Sfânta Liturghie precum și credincioșilor prezenți.

Pr. Ciprian Tripa

IMG_3576

IMG_3608

IMG_3616

IMG_3620

IMG_3623

IMG_3626

IMG_3638

IMG_3651

Foto credit: Viorel Chifan