Slujire Arhierească și binecuvântare de lucrări în Parohia Cuied

În Duminica a 26-a după Rusalii, 18 noiembrie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a poposit  în mijlocul credincioşilor din Parohia Cuied, Protopopiatul Sebiş, spre a binecuvânta şi sfinţi lucrările săvârşite la biserica parohială cu Hramul ,,Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” şi lucrările casei parohiale. Chiriarhul a fost întâmpinat în fața bisericii de protopopul locului și preoții din vecinătate și de copilași îmbrăcaţi în port naţional.  După sosire, Chiriarhul arădean, înconjurat de un însemnat sobor de preoţi, din care au făcut parte: Pr. Silviu Faur, Consilier bisericesc, Pr. Alexandru Botea, Protopopul Sebișului, Pr. Teodor Faur din Parohia Aradul Nou, Pr. Ioan Daşcău (pensionar), Pr. Ștefăniță Muţ din Parohia Seleuş, Pr. Cătălin Rus din Parohia Sebiş II, Pr. Vasile Coşeri din parohia Paulian, Pr. Marian Oarcea din Parohia Almaş, Pr. Doru Măriuţă din parohia Camna, Pr. Gabriel Streulea din Parohia Şilindia, Pr. Paroh Bogdan Coșeri și Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

După sfinţirea lucrărilor de reînnoire a bisericii a fost săvârşită Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

Chiriarhul arădean a rostit un cuvânt de învățătură pus sub titlul ,,Bogăția sufletească” (cf. Efes. 5; Luca 12) drept una trebuitoare vieții creștinești alături de cea materială, ambele într-o împletire armonioasă, asigurând mersul firesc al societății. Istoria Bisericii și a Patriei a confirmat de-a lungul ei această realitate, un exemplu constând în realizarea Marii Uniri, așa cum lămurește și Pastorala Sfântului Sinod pentru această duminică.

În continuare, Părintele consilier Silviu Faur a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod pentru prima duminică din Postul Crăciunului.

 Răspunsurile liturgice au fost date de grupul ,,Trifon Lugojan” al Catedralei Arhiepiscopale  din Arad, condus de teologul Marinel Roz.

La finalul Sfintei Liturghii, Înalpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop , a hirotesit întru iconom, pe Preacucernicul Părinte Lucian-Bogdan Coșeri, pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în mijlocul credincioşilor pe care îi păstoreşte.

La rândul său părintele paroh a mulţumit Arhipăstorului pentru toate binecuvântările şi pentru toată dragostea arătată faţă de familia sa preoţească, părintele fiind al şaselea cleric al familiei, precum și tuturor credincioşilor implicaţi, ostenitorilor, binefăcătorilor şi donatorilor pentru frumoasele lucrări de renovare ce s-au săvârşit la sfânta biserică si casa parohială, rugând pe Bunul Dumnezeu să le dăruiască multă sănătate, bucurie și mântuire.

Protos. Iustin Popovici

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

14

15

16

17

18

19