Activități de Crăciun în Parohia Sederhat

Cu ajutorul lui Dumnezeu în ziua de 2 decembrie la o zi după serbarea centenarului în Parohia Ortodoxă Română Sederhat a avut  loc un eveniment cultural ce a bucurat sufletul celor mici dar și a celor mari.

În urma unui parteneriat dintre Parohia Ortodoxă Română Sederhat si Grădinița Sederhat copiii din sat s-au adunat în clădirea grădiniței pentru a pregăti ornamentele ce vor orna bradul de crăciun din parohie. Astfel copiii au pictat ornamente din ceramică cu motive specifice perioadei sărbătorilor de iarnă, au confecționat îngeri din conuri de hârtie, au confecționat globuri din fetru, beteală din hârtie creponată și nu numai. Toate acestea au avut ca scop implicarea copiilor în activități de socializare și comunicare.
Pr. Arxinte Mureșan
1
3
4
8